fbpx

5 mitów odnośnie nauki języka w szkole językowej

,,Poszukuję kursu językowego, ale szkołom językowym dziękuję’’. Przeglądając ogłoszenia w internecie, bardzo często trafiam właśnie na takie wpisy osób chętnych na naukę języka. Dlaczego tak się dzieje, że zaczynając swoją przygodę z językiem, nie chcemy korzystać z usług szkół językowych.

Mamy co do tego pewne przypuszczenia i postaramy Wam je przedstawić w naszym artykule.

  1. ,,Kurs w szkole językowej na pewno jest nudny i mało angażujący.’’

Jeszcze nie spróbowałeś, a już podjąłeś decyzję. My możemy przypuszczać dlaczego jesteś zniechęcony do takiej formy. Kurs językowy w szkole językowej pewnie kojarzy Ci się jeszcze z zajęciami z czasów szkolnych lub ze studiów.

I faktycznie bardzo często nasi uczniowie wspominają nam, że uczą się angielskiego odkąd pamiętają, ale ich wyniki nie są zadowalające, a to dlatego, że w klasie było kilkanaście osób i każdy na innym poziomie, zajęcia z języka były prowadzone po polsku lub dalej już na studiach były to zwykłe lektoraty i chodziło tylko o zaliczenie przedmiotu, aby końcowe punkty się zgadzały.

Na pewno znasz to ze swojego życia. 

Ale kursy językowe w prywatnych szkołach tak nie wyglądają. Dobre szkoły językowe zatrudniają fajnych i kreatywnych lektorów, dobierają dla Ciebie taki poziom grupy, abyś czuł się swobodnie i przede wszystkim prowadzą zajęcia w tym języku na jaki się zapisałeś, od samego wstępu po pożegnanie, no i w małych, kameralnych grupach 🙂 Bardzo często oferują pierwsze darmowe lekcje próbne, żebyś mógł zobaczyć jak wyglądają same zajęcia, poznać lektorów i uczestników w grupie oraz przekonać się, że poziom jest odpowiedni dla Ciebie.

Jak to jest w Golden Fox: Nasze kursy grupowe prowadzone są w grupach max. 6-cio osobowych. Poziom ustalany jest podczas bezpłatnego testu, który składa się z części pisemnej i ustnej. Zanim podpiszesz umowę i zadeklarujesz się na kurs, przysługuje Ci darmowa lekcja próbna w grupie na Twoim poziomie 🙂

2. ,,Pierwszy miesiąc kursu za darmo*.’’

Niestety są to tylko chwyty (gwiazdka!), aby przyciągnąć nowych kursantów. Często za taką zachętą ukrywają się zobowiązania na dłuższy okres i nie ma to nic wspólnego z fajnym i ciekawym kursem językowym. Dobra szkoła językowa przedstawia Ci jasno i czytelnie wszystkie warunki uczestnictwa w kursie, jaka jest jego cena oraz co w tej cenie otrzymujesz. Podpisując umowę nie dostaniesz dodatkowo karty kredytowej albo ubezpieczenia na życie.

Za to dostaniesz informacje w jakich ratach jest płatność, na jaki okres podpisywana jest z Tobą umowa oraz co zrobić w sytuacji, jeżeli będziesz musiał zrezygnować z zajęć. Oczywiście szkoła może Cię zachęcić fajnym rabatem lub dodatkowymi zajęciami gratis, ale takie zapewnienia o darmowych miesiącach kursu, niestety w praktyce nie mają nic z tym wspólnego.

Jak to jest w Golden Fox:  wszystko jest czytelne i klarowne. U nas umowę do zapoznania się dostajesz razem z wynikami testu, możesz ją na spokojnie przeczytać. Nie mamy żadnych ukrytych kosztów. Umowa zawierana jest na czas nieokreślony, z prostym 14- dniowym terminem na jej wypowiedzenie. Płatność jest miesięczna, ale również możesz zapłacić za dłuższy okres kursu –  wtedy zachętą dla Ciebie jest oferowana przez nas zniżka.

3. ,,Trafiłem do grupy, gdzie mój poziom w ogóle nie pasował.’’

No i tu mamy kolejny orzech do zgryzienia, ale po kolei. Zawsze przed przystąpieniem do kursu grupowego powinien być przeprowadzany test Twojego poziomu językowego. Z naszego doświadczenia wiemy, że dobrze przeprowadzony test to połowa sukcesu. Bardzo często zdarzyły nam się sytuacje, że kursanci mówili: ,,ale ja przecież nic nie wiem i chcę zacząć od podstaw’’, a po teście okazywało się, że podstawy mają już przyswojone i na pewno nie chcą zaczynać od alfabetu, a i nawet trafiali do grupy na troszkę wyższym poziomie niż podstawowy. Dlaczego dobrze przeprowadzony test jest tak ważny, aby Twoja nauka miała sens ? Wyobraź sobie, że trafisz do grupy, która faktycznie jest na poziomie podstawowym i zaczyna od takich rzeczy, które Ty już masz dawno opanowane. Robisz wszystko szybciej, Twoja motywacja spada, bo jesteś najlepszy w grupie i nie uczysz się nowych rzeczy, a po czasie rezygnujesz z kursu bo uznajesz, że tempo jest dla Ciebie za wolne. No tak, to było do przewidzenia, ale nie taki był Twój cel.

Jak to jest w Golden Fox: przed przystąpieniem do  grupowych zajęć próbnych przeprowadzany jest test określający Twój poziom. Test możemy przeprowadzić stacjonarnie w szkole, jak i online. Składa się on z części pisemnej, czyli standardowego testu, który zaczyna się od poziomu A1  i wraz z następnymi pytaniami stopień zaawansowania rośnie oraz z części ustnej, czyli krótkiej rozmowy z naszym lektorem. To daje nam pełny obraz Twojego poziomu i możemy zaproponować Ci zajęcia. Do grupy możesz dołączyć w każdej chwili, dlatego taka forma określenia Twojego poziomu sprawdza się u nas bardzo dobrze już od kilku lat- zaufaj profesjonalistom, oni wiedzą co robią.

4. ,,Nauczymy Cię angielskiego w miesiąc.’’

I to kolejny mit, któremu musimy stawić czoło. Powyższe stwierdzenie byłoby zgodne, jeżeli planowany kurs byłby odbywany codziennie po min. 1h. I nie są to nasze wymysły. CEFR, czyli europejski system opisu kształcenia językowego mówi nam o tym, że aby osiągnąć poziom A1, potrzebujesz około 80-120 godzin nauki. Oznacza to, że jeśli każdego dnia poświęcisz godzinę na naukę, to już po 80-120 dniach będziesz spełniać wymagania. Oczywiście jak szybko będziesz przyswajał dany materiał zależy nie tylko od tego, ile czasu poświęcisz na naukę, ale jakie będzie Twoje zaangażowanie, zaangażowanie Twojego lektora oraz jakie masz predyspozycje do nauki języka.

Nauka języka angielskiego to proces, daj sobie czas, włóż w to trochę wysiłku, a po odpowiednim okresie sam zauważysz pierwsze efekty 🙂

Oczywiście nie chcemy mówić, że w Ciebie nie wierzymy, ale na pewno nie o taki tryb nauki Ci chodzi.

Jak to jest w Golden Fox: nasze grupy realizują materiał z jednego poziomu ok. 7-8 miesięcy. Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu po 90 minut. Grupy pracują odpowiednim dla nich tempem w oparciu o podręcznik oraz przeróżne materiały przygotowane przez swojego lektora. Lektor jest przypisany do grupy, dlatego zna swoich uczniów i wie, jak najlepiej z nimi pracować.

,,Mamy skuteczną metodę dzięki, której na pewno nauczysz się angielskiego.’’

Każda metoda jest skuteczna, jeżeli Ty wymagasz od siebie najwięcej. Tak to jest z nauką, że jest to proces i nikt się tego za Ciebie nie nauczy. Niektórzy złapią szybciej, innym będzie to szło troszkę wolniej, ale to Ty sam musisz włożyć w to wysiłek. Możesz dostać najlepszego lektora pod słońcem, najlepsze materiały i wydawać pieniądze na dodatkowe godziny zajęć, ale wszystko to nie da oczekiwanych efektów, jeżeli Ty sam nie poświęcisz czasu dla siebie na przyswojenie nabytych umiejętności.

               Czy przedstawione powyższe przykłady są Tobie znane ? Mamy nadzieję, że nie  trafiłeś na nierzetelną szkołę językową, a jeżeli tak, to po przeczytaniu naszego artykułu będziesz bardziej świadomie podchodzić do wyboru szkoły i dasz się namówić na kurs w szkole językowej. Jeżeli masz dodatkowe pytania, śmiało napisz do nas. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i rozwiejemy Twoje wątpliwości.